Książki – idealny, niebanalny prezent na Gwiazdkę

Powoli zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Czas, kiedy panuje rodzinna, świąteczna atmosfera, na stole królują pachnące potrawy a pod choinką znajduje się sterta prezentów. Cieszą one nie tylko tych najmłodszych domowników, ale dodają radości wszystkim zebranym. I o ile moment otwierania prezentów jest cudowny, to wybór odpowiednich podarków niejednemu „spędza sen z powiek”. W takim przypadku sprawdzają się książki pod choinkę – tradycyjny, ale elegancki wybór. Odpowiednio wybrane nadają się doskonale dla żywiołowych, chłonących wiedzę dzieci, zbuntowanych czy zakochanych nastolatków, zapracowanych rodziców czy doświadczonych dziadków. Warto jednak poświęcić nieco więcej czasu przy wyborze odpowiednich gatunków oraz tytułów książek, tak żeby książka idealnie pasowała do swojego przyszłego właściciela.

Książkowe pomysły dla najmłodszych i dla nastolatków 

Wbrew pozorom wybieranie książki pod choinkę dla najmłodszej pociechy nie jest wcale takie łatwe. Stopień skomplikowania historii i bajek w danej książce zależy od wieku dziecka. Książki dla dzieci do trzeciego roku życia są krótkie i zazwyczaj mają sztywne strony (dzieci w tym wieku często brudzą jedzeniem swoje ulubione książeczki). Cechują je duże, kolorowe ilustracje i stosunkowo mała ilość tekstu. Zazwyczaj pociechy w takim wieku słuchają bajek czytanych przez rodziców, ale takie książki doskonale nadają się do nauki czytania pierwszych wyrazów. Dla dzieci w wieku przedszkolnym wybór książek jest równie trudny. Rodzic powinien jednak postawić na historie uczące oraz kształtujące świat dziecka np. „Feluś i Gucio idą do przedszkola” lub „Zuzia idzie do stomatologa”. Im starsze pociechy tym szerszy jest zakres wybieranych pozycji książkowych. Dla młodych uczniów sprawdzą się doskonale książki, które w przyjemny sposób tłumaczą zjawiska występujące w świecie. Jest to też czas, w którym dziecko samo zaczyna wybierać sobie książki, zaczytuje się w różnych tematykach i wybiera swoje ulubione gatunki.

Cięższą sprawą jest wybór idealnej powieści dla nastolatków. W tym okresie młodzi ludzie mają przeróżne gusty i przechodzą wiele stanów emocjonalnych. Co chwilę podoba się im coś innego i ciężko za nimi nadążyć. Jeśli jednak nastolatek jest miłośnikiem książek, a rodzic nie wie, w jakich gatunkach obecnie jest „zaczytane” jego dziecko, to warto sprawdzić, jakie pozycje są najbardziej popularne wśród młodego pokolenia. Wtedy prawdopodobieństwo, że książka trafi w jego gust jest znacznie większe. Warto wiedzieć, że są klasyki, które nigdy się nie nudzą i zawsze idealnie sprawdzają się jako prezent np. saga „Harry Potter” oraz „Opowieści z Narnii”, które przekonały do siebie miliony młodych ludzi.

Książki dla starszych domowników 

Dorosłym łatwiej jest określić, jakie rodzaje książek są dla nich najlepsze, ponieważ przeczytali ich już w życiu sporo. W zależności od upodobań mogą to być książki kryminalne, z dreszczykiem grozy, romantyczne, luźne komedie, przygodowe, wojenne lub dokumentalne. Przy wyborze książek dla starszych domowników warto podpatrzeć po jakie książki sięgają najczęściej i najchętniej. Powie to dużo o guście danej osoby. Dzięki takiej wiedzy można mieć pewność, że ryzyko pomyłki i nietrafionego choinkowego prezentu będzie mniejsze.